Vyhľadať
Vyhľadať
Vyhľadať
Zimná depresia

Depresia nemá šancu, zlepšite si náladu

Krátke zimné dni, upršané počasie a nedostatok slnečného svetla môžu mať výrazný vplyv na naše psychické zdravie. Pre mnohých ľudí toto obdobie prináša pokles energie, horšiu náladu či dokonca vznik sezónnej depresie, známej ako sezónna afektívna porucha. 

Jedným z hlavných dôvodov je znížená produkcia serotonínu – neurotransmitéra, ktorý ovplyvňuje náladu. Nedostatok denného svetla môže narušiť jeho prirodzenú hladinu, čo vedie k pocitom smútku a apatie. Okrem toho, kratšie dni ovplyvňujú aj produkciu melatonínu, hormónu regulujúceho spánkový cyklus. Zvýšená hladina melatonínu počas tmavých období môže spôsobiť nadmernú ospalosť a únavu. 

Ďalším faktorom je narušenie vnútorných biologických hodín, ktoré sú závislé od prirodzeného svetla. Tieto hodiny regulujú nielen spánok, ale aj hormonálne procesy a celkový pocit pohody. Keď je ich rytmus narušený, môže sa prejaviť podráždenosť a pokles koncentrácie. 

Zimný slnovrat máme za sebou, chvíľu však ešte potrvá, kým pocítime pozitívny efekt predlžujúcich sa dní a pribúdajúceho slnečného žiarenia. Nemusíte viac čakať, my vám prinášame zopár tipov, ako bojovať proti depresii a únave už dnes. 

Vitamín D

Napriek svojmu názvu vitamín D nie je vitamín, ale hormón, ktorý reguluje hladinu vápnika v krvi. Je potrebný pre silné kosti, svaly a celkové zdravie, zvyšuje produkciu serotonínu.

Slnečné ultrafialové žiarenie je najlepším prirodzeným zdrojom vitamínu D. Hladina vitamínu D sa však prirodzene mení s ročnými obdobiami. Množstvo UV žiarenia, ktoré potrebujete, závisí od ročného obdobia, úrovne UV žiarenia, typu vašej pokožky a existujúcej hladiny vitamínu D. V zimnom období je kvôli zmene času, uhlu slnka a nižším teplotám ťažšie získať dostatok vitamínu D zo slnečného žiarenia, ale každý kúsok pomáha. Ak je to možné, snažte sa každý deň vyjsť von a prejsť sa. Už 20 minút na slnku niekoľkokrát týždenne môže mať význam. 

V prípade, že nemáte možnosť využiť silu slnka, siahnite po vitamíne D3 vo forme vhodných doplnkov výživy. Vitamín D3 v kombinácii s vitamínom K2 pomáha nielen podporovať zdravie kostí, ale aj udržiavať zdravé srdce. 

Viac si o vitamíne D a jeho benefitoch môžete prečítať v našom článku tu. 

Bylinky z ajurvédskej medicíny

Ajurvéda ponúka širokú škálu rastlinných liekov, ktoré môžu pomôcť zmierniť príznaky depresie. Bylinné prípravky ako Ashwagandha, Brahmi a Valeriána sa často používajú pre svoje adaptogénne a náladu stabilizujúce vlastnosti. 

Ashwagandha je v ajurvéde považovaná za najlepšie prírodne nervové tonikum. Upokojuje nervový systém a pomáha potlačiť fyzickú aj psychickú slabosť. Brahmi pomáha lepšie zvládať stres, dodáva energiu a mentálnu silu. Valeriána upokojuje myseľ a pomáha bojovať s depresiou, stresom a úzkosťou. 

Kombinácia týchto bylín má upokojujúci účinok na nervový systém, znižuje stres a podporuje duševnú pohodu. Nájdete ich v produkte Calm Easy od Planet Ayurveda, ktorý vám okrem už spomínaných účinkov dopomôže aj k lepšiemu spánku. Stress Support od Planet Ayurveda taktiež obsahuje túto trojicu bylín, vďaka ktorým vám pomôže zvládať lepšie stres a upokojí myseľ. 

Solfeggio frekvencie

Solfeggio“ označuje výučbu tónov a nôt prostredníctvom sluchového tréningu a hlasových cvičení. Solfeggio sa dodnes používa na hodinách hudby a pri zvukovej terapii. 

Frekvencie Solfeggio majú opakujúci sa vzorec šiestich kódov. Na základe týchto šiestich kódov možno frekvencie redukovať na krížové súčty 3, 6 a 9. Vo zvukovej terapii sa počúvanie týchto frekvencií spája s liečivými účinkami na telo a dušu a schopnosťou uviesť telo do rovnovážneho stavu. Vplyv hudby na nervový a endokrinný systém sa líši v závislosti od frekvencie hudby. Hudba s frekvenciou 528 Hz má obzvlášť silný účinok na zníženie stresu, a to už po niekoľkých minútach počúvania. 

solfegio all 9

Esenciálne oleje

Vhodne zvolené esenciálne oleje majú mnoho priaznivých účinkov pre telo a myseľ, vrátane schopnosti zmierniť úzkosť, strach, depresiu a vylepšiť náladu. Na tento účel sú najvhodnejšie predovšetkým: 

  • Bergamotový esenciálny olej – Vďaka obsahu tzv. protiúzkostných zlučenín ako sú lianlool, limonén a linalyl acetát, ide o prírodné anxiolytikum. Bergamotový olej zmierňuje úzkosť, stres a depresiu, prináša úľavu od bolesti a taktiež znižuje tlak krvi a tep srdca. 
  • Levanduľový esenciálny olej – Levanduľový olej má širokú škálu uplatnenia, okrem iného aj pri liečbe úzkosti a depresie. Uvoľňuje napätie, upokojuje, znižuje krvný tlak a pomáha tlmiť bolesť. 
  • Pomarančový esenciálny olej – Príjemná vôňa pomarančov vám pomôže upokojiť sa, zmierniť úzkosť, znížiť stres a napätie, a zlepší vám náladu.  

Okrem vyššie spomenutých olejov sa pri depresii a úzkosti využívajú aj účinky harmančekového esenciálneho oleja, esenciálneho oleja ylang-ylang, oleja z citrónovej trávy, koriandrového esenciálneho oleja, oleja z majoránu, oleja z ruže, esenciálneho oleja neroli, oleja zo šalvie, santalového dreva alebo geránia. 

Meditácia a oddych

Stres a úzkosť sú hlavnými spúšťačmi depresie a meditácia môže zmeniť vašu reakciu na tieto pocity. Meditácia trénuje mozog, aby sa dokázal trvalo sústrediť a vrátiť sa k tomuto sústredeniu, keď do neho zasiahnu negatívne myšlienky, emócie a fyzické pocity. Keď meditujete, dokážete lepšie ignorovať negatívne pocity stresu a úzkosti, čo čiastočne vysvetľuje, prečo pri meditácii klesá hladina stresu. 

Začať s meditáciou je jednoduché. Pohodlne si sadnite a dýchajte nosom, pomaly a zhlboka. Niekoľko sekúnd venujte pozornosť len vášmu dychu. Vaše myšlienky sa môžu odkloniť od dýchania, a to je celkom normálne. Stačí, ak sa budete sústrediť na dýchanie vždy, keď sa pristihnete pri tom, že myslíte na niečo iné. Nakoniec začnite presúvať pozornosť na rôzne časti svojho tela a vykonajte takzvaný sken tela. Pokračujte v pomalom a hlbokom dýchaní a všímajte si, ako sa jednotlivé časti vášho tela cítia. Ak si všimnete nezvyčajný alebo nepríjemný pocit, napríklad napätie alebo bolesť, tak si predstavujte, ako sa napätý sval uvoľňuje a bolesť ustupuje.  

Keď skončíte so skenovaním tela, vráťte sa k svojmu dychu a sústreďte sa naň tak dlho, ako budete potrebovať. 

Obľúbené aktivity a koníčky

Čas strávený činnosťou, ktorá vás baví, môže zlepšiť vaše duševné zdravie a pohodu. U ľudí, ktorí majú svoje koníčky, sa totiž môže zriedkavejšie vyskytovať stres, zlá nálada a depresia. Výskum ukazuje, že účasť na umeleckých aktivitách alebo ich sledovanie môže zlepšiť vaše duševné zdravie a poskytnúť vám osobný zmysel. Iné štúdie ukazujú, že pocit, že vaša práca má zmysel, môže byť jedným z kľúčových faktorov, ktoré ovplyvňujú vaše duševné zdravie. Vyplýva to z toho, že máte niečo pravidelne na práci, spolupracujete pri tom s ostatnými a máte dobrý pocit z toho, že prispievate k rozvoju. 

Nech sú vaše záujmy akékoľvek, určite sa pre vás niečo nájde. Dôležité je, aby to bola činnosť, ktorú považujete za zmysluplnú a príjemnú. Nájsť tú pravú pre vás môže chvíľu trvať. Dôležité je začať. 

EE-System

ees

EE-System (Energy Enhancement System) generuje viacero bioaktívnych energetických polí vrátane „skalárnych vĺn“, ktoré umožňujú regeneráciu buniek, zlepšujú funkciu imunitného systému, detoxikujú telo, zlepšujú náladu, poskytujú úľavu od bolesti a zvyšujú hladinu energie. 

Už za 30 minút je harmonizovaná nervová sústava, čo väčšina klientov pociťuje ako pocit dobrej nálady, vnútorného pokoja. Naše referencie si môžete pozrieť tu

Zdieľajte tento článok

0