Vyhľadať
Vyhľadať
Vyhľadať
astma

Astma pod kontrolou: Tipy a možnosti prírodnej pomoci

Astma je chronické zápalové ochorenie dýchacích ciest, ktoré vedie k zúženiu priedušiek, čo následne vyvoláva periodické záchvaty kašľa, dýchavičnosť, zvieranie na hrudníku, sipot a sťažené dýchanie. Spôsobuje opakujúce sa epizódy kašľa, dýchavičnosti, pískania pri dýchaní a tlak na hrudi. Astma môže mať rôzne stupne závažnosti a môže byť vyvolaná rôznymi faktormi, ako sú alergény, fyzická námaha alebo infekcie. Astma je chronické ochorenie, pri ktorom sa používajú kortikoidy na tlmenie autoimunitných procesov v tele, tie však z dlhodobého hľadiska vytvárajú imunodeficienciu a zaťažujú pečeň. Preto je vhodné redukovať používanie kortikoidov, poradíme Vám ako na to. V súvislosti s astmou sa zvykne používať aj pomenovanie bronchiálna astma. 

Prejavy astmy sú úzko spojené s imunitnými bunkami, ktoré po aktivácii uvoľňujú širokú škálu zápalových látok ako sú histamín a heparín. Histamín spôsobuje zúženie dýchacích ciest pri astme, upchatý nos pri sennej nádche a svrbenie v prípade kožnej alergie. Imunitné bunky sa po aktivácii podieľajú na vzniku zápalu dýchacích ciest a mnohých ďalších respiračných problémov.

Typy astmy a príčiny jej vzniku

Existujú tri najbežnejšie formy astmy s podobnými patologickými znakmi – alergická, nealergická a profesionálna. 

Alergická astma sa objavuje v detstve a môže pokračovať až do dospelosti, ale časté je jej prerušenie v období dospievania. Tento typ astmy je spôsobený alergickou reakciou na určité alergény, ako sú prach, pele, roztoče, zvieracia srsť alebo plesne. Imunitný systém reaguje na tieto alergény nadmerne, čo vedie k zápalu a zúženiu dýchacích ciest. 

Nealergická astma nie je spojená s alergiami. Spúšťače môžu zahŕňať dráždivé látky, ako sú dym, chemikálie, znečistenie vzduchu, silné pachy, studený vzduch alebo stres. Začiatok nealergickej astmy je v dospelosti a zvyčajne je spojená s celoročnou nealergickou nádchou.  

Približne 10 až 25 percent dospelých s astmou trpí astmou z povolania. Profesionálna astma je typ astmy spôsobený vdychovaním dráždivých látok na pracovisku. Môže sa vyskytnúť u pracovníkov v chemickom, stavebnom, farmaceutickom alebo poľnohospodárskom priemysle. Profesionálna astma je na rozdiel od bežnej astmy reverzibilný stav, čo znamená, že príznaky môžu vymiznúť, keď sa vyhneme dráždivým látkam, ktoré ju spôsobili. Trvalé poškodenie však môže nastať, ak je osoba vystavená dlhodobej expozícii. Medzi príklady dráždivých látok na pracovisku patria prach, plyny alebo rôzne výpary. 

Primárne príčiny vzniku astmy nie sú známe. Na základe výskumov vieme, že astma je výsledkom kombinácie genetickej predispozície a environmentálnych faktorov. Ľudia dedia sklon k vzniku astmy po jednom alebo oboch rodičoch. Napriek tomu sa môžete narodiť s týmito génmi a nikdy sa u vás choroba nerozvinie. Riziko vzniku astmy zvyšujú environmentálne faktory, napríklad fajčenie matky, vystavenie vysokej koncentrácii alergénov, znečistenie ovzdušia alebo infekcie dýchacích ciest. 

Možnosti pomoci prírodným spôsobom

planetayurveda allergcare
Aller-G Care od Planet Ayurveda

Aller-G Care kapsuly 

Kapsuly Aller-G Care obsahuje kombináciu bylín, ktorá pôsobí synergicky pri kontrole akútnych a chronických alergií. V ajurvéde sa využíva pri liečbe astmy, ako aj pri rôznych respiračných a kožných alergiách. Pri dávke 1 kapsula 3x denne sú naši klienti schopní výrazne znížiť používanie kortikoidov. 

Extrakt z olivových listov 

Extrakt z olivových listov má antibakteriálne a antivírusové účinky, pôsobí aj proti plesniam. Využíva sa pri liečbe chrípky, prechladnutia, alergie, astmy a ďalších chorôb dýchacích ciest. V akútnom stave infekcie dýchacieho traktu je tak veľmi dobre schopný nahradiť antibiotiká. Extrakt z olivových listov kúpiť tu.

Doplňte omega-3 mastné kyseliny 

Omega-3 mastné kyseliny majú protizápalový účinok, znižujú oxidačný stres, riziko srdcových chorôb a mŕtvice a plnia ochrannú úlohu pri rakovine a iných stavoch. Telo si ich však nedokáže vytvoriť samo, preto je potrebné ich dopĺňať vhodnou stravou alebo výživovými doplnkami. S ich zvýšenou konzumáciou je potrebné zároveň zredukovať príjem omega-6 mastných kyselín. Omega-6 a omega-3 mastné kyseliny by mali byť ideálne zastúpené v pomere približne 4:1 až 1:1. V modernej strave sa však tento pomer často posúva v prospech omega-6 mastných kyselín a to až na pomer 15:1 alebo dokonca 20:1. Nadmerná konzumácia omega-6 mastných kyselín vedie k chronickým zápalovým procesom v tele a k zvýšenému riziku tzv. civilizačných ochorení – kardiovaskulárne ochorenia, artritída, niektoré druhy rakoviny a podobne. 

Skontrolujte hladinu vitamínu D 

Vitamín D je dôležitý pre reguláciu imunity. Ako sme už spomínali v článku venovanom tomuto vitamínu, mnoho ľudí trpí nedostatkom tejto esenciálnej látky, čo sa prejavuje okrem iného aj zvýšeným rizikom vzniku infekcií, alergií, autoimunitných ochorení a aj astmy. Odporúčané denné dávky vitamínu D a jeho zdroje nájdete v článku tu. 

Ako zistiť, či trpíte aj vy deficitom vitamínu D? Jeho hladinu si máte možnosť nechať vyšetriť ako samoplatca za menej ako 20 eur. 

Odstráňte baktérie, ktoré spôsobujú zápaly pomocou plazmového generátora 

Pri rozvoji a spúšťaní astmy mimoriadne nepriaznivú rolu hrajú respiračné infekcie, najmä opakované či chronické. Preto je vhodné pomôcť a uľaviť imunitnému systému odstránením tých infekcií, ktoré sa v dýchacom trakte nachádzajú v chronickom stave. Plazmový generátor je možné rovnako použiť aj pri akútnom stave infekcie. Je to procedúra, ktorá je neinvazívna a bezkontaktná. Frekvenčne sa pomocou elektromagnetického vlnenia odstraňujú baktérie a aj vírusy, zlepšenie stavu nastáva za 1-2 dni po aplikácii. Pre viac informácii alebo objednanie sa vyplňte, prosím, kontaktný formulár. 

Esenciálne oleje 

Esenciálne oleje sú tiež jednou z možností ako zmierniť astmatické problémy. Môžete ich difúzovať, vdychovať, prípadne aj natierať na pokožku. Vhodnými olejmi na úľavu od astmy sú: 

  • Levanduľa – Je najpoužívanejším esenciálnym olejom. Je známa svojimi relaxačnými, upokojujúcimi a protizápalovými účinkami. V prípade astmy môže levanduľový olej pomôcť v boji proti zápalu dýchacích ciest a znížiť s nim spojené problémy s dýchaním. 
  • Mäta pieporná – Mäta je známa svojou schopnosťou znižovať opuch nosnej sliznice a pôsobí aj ako prírodné antihistaminikum. Oba tieto účinky pomáhajú tlmiť príznaky astmy. Mäta pieporná prirodzene potláča tvorbu histamínov, ktoré uzatvárajú dýchacie cesty, čím pomáha znížiť počet astmatických záchvatov. Je obzvlášť účinná počas sezóny alergií. 
a736910497b85e2d47ad7405ad0fa03e
  • Tea Tree – tea tree (čajovníkový) olej pomáha telu rozkladať hlieny v dýchacích cestách a zlepšuje dýchanie. U ľudí s astmou pomáha zmierniť celkové príznaky spojené s týmto ochorením. 
  • Eukalyptus – ďalším olejom so silnou a charakteristickou vôňou je eukalyptus. Pomáha pri liečbe infekcií dýchacích ciest a rozkladaní hlienov, ktoré upchávajú dýchacie cesty, čím zlepšuje dýchanie. 
  • Borovica – borovicový olej má protizápalové a antimikrobiálne účinky, pomáha uvoľniť dýchacie cesty. 
  • Gáfor – má protizápalové, protiplesňové a antibakteriálne účinky, ktoré sú využívané aj pri liečbe príznakov astmy. 
  • Klinček – klinčekový olej nie je tak často používaný ako niektoré iné oleje z tohto zoznamu, ale stále je veľmi užitočný. Klinčekový olej pomáha zmierniť zápal, znížiť svalové kŕče a výrazne zmierniť sťažené dýchanie. 

Úprava stravy 

V zhoršenom stave redukujte potraviny, ktoré môžu iritovať imunitný systém. Patria sem najmä lepok, kravské mlieko, sója, cukor. Preferujte tzv. „protizápalové“ potraviny a zásadotvorné potraviny, ako je zelenina, ovocie, orechy a tučné ryby bohaté na omega-3 kyseliny. 

Zdieľajte tento článok

0