Vyhľadať
Vyhľadať
Vyhľadať
kliešť borelióza

Sezóna boreliózy – čo všetko by ste mali vedieť 

Borelióza, tiež známa ako lymská choroba, je infekčné ochorenie spôsobené baktériou Borrelia burgdorferi. Táto choroba sa prenáša na ľudí hlavne prostredníctvom kliešťov rodu Ixodes, ktoré sú infikované touto baktériou. Prenášajú ju všetky tri vývojové štádiá infikovaného kliešťa – larva, nymfa a dospelý kliešť, pričom až 80% infekcií majú na svedomí drobné nymfy, ktoré si veľakrát ani nevšimneme. Prisatie kliešťa mnohokrát vôbec necítime, avšak je dôležité ho čím skôr objaviť a celého správne odstrániť z tela, keďže na prenos infekcie je potrebných niekoľko hodín až dní. Výskumy zatiaľ nepreukázali, že by sa borélia prenášala aj iným krv sajúcim hmyzom, veľa sa však o tejto možnosti hovorí najmä v súvislosti s komármi. Lymská borelióza nie je nákazlivá, t.j. neprenáša sa z človeka na človeka, avšak nakaziť sa ňou dá aj opakovane.

Príznaky boreliózy

Skoré príznaky
sezóna boreliózy

Inkubačná doba (t.j. čas od infikovania sa nákazou do prejavenia sa jej prvých príznakov) obvykle trvá od troch dní až po dobu štyroch týždňov. Z tohto dôvodu je po odstránení kliešťa nevyhnutné sledovať ranu spôsobenú jeho prisatím minimálne jeden mesiac. Prvým a najčastejším príznakom boreliózy je červená ohraničená škvrna s vyblednutým stredom pripomínajúca terč, ktorá sa objaví v mieste uhryznutia kliešťom. Táto škvrna sa postupne rozširuje a môže dosiahnuť priemer až 30 cm.

Medzi ďalšie skoré príznaky patria príznaky podobné chrípkovému ochoreniu – horúčka, únava, bolesti hlavy, zimnica, bolesti svalov a kĺbov.

Neskoré príznaky 

Ak sa borelióza nelieči, môžu sa objaviť závažnejšie príznaky, ako sú neurologické problémy (meningitída, Bellova paralýza, neuropatia), artritída (bolesti a opuchy kĺbov, najčastejšie kolenných) alebo srdcové problémy (arytmia, zápal srdcového svalu). Známa je aj očná forma boreliózy.

Diagnostika boreliózy

Lymskou boreliózou sa môže nakaziť ktokoľvek, najčastejšie sú to však deti vo veku od 5 do 14 rokov a dospelí vo veku od 50 do 64 rokov. Borelióza sa vyskytuje vo viac ako 80 krajinách a má sezónny charakter – vyskytuje sa najmä v období od apríla do októbra. Jej neskoré príznaky je však možné diagnostikovať aj mimo sezónu.

Približne 2-3% kliešťov na Slovensku je infikovaných boréliou, čo zaraďuje Slovensko medzi krajiny s najvyšším výskytom lymskej boreliózy v Európe. Počet prípadov nakazenia každým rokom stúpa, pričom skutočný výskyt môže byť podstatne vyšší ako uvádzajú štatistiky, keďže nie je povinnosťou hlásiť toto ochorenie.

V zdravotníctve je diagnostika boreliózy založená na klinických príznakoch a potvrdení laboratórnymi testami, ktoré detekujú protilátky proti baktérii Borrelia burgdorferi. Baktéria z rodu Borrelia má však viac ako 40 druhov, pričom v strednej Európe sa popri baktérii Borrelia burgdorferi najviac vyskytujú aj Borrelia afzeli, Borrelia garinii, Borrelia bissettii a Borrelia bavariensis. Lekári tieto druhy nevyšetrujú, u nás však môžete využiť metódu plazmového generátora, ktorý bezpečne a účinne likviduje nielen rôzne druhy baktérií (vrátane všetkých známych druhov borélie), ale aj iné patogény ako sú rôzne parazity, vírusy a plesne. Na meranie týchto patogénov používame certifikovaný medicínsky prístroj, ktoré detekuje patogény podľa jednotlivých orgánov s presnosťou až 96%. Vďaka odhaleniu typu patogénu v tele cielene nastavíme frekvenciu patogénu a následne ho likvidujeme.

Vzhľadom na vysoký výskyt kliešťov a rastúci počet prípadov lymskej boreliózy v Európe odporúčame absolvovať procedúru plazmovým generátorom aj preventívne pri podozreni z nákazy.

Čo robiť po uštipnutí kliešťom a bodavým hmyzom?

Ak ste si z prechádzky v lese priniesli domov nežiadúceho hosťa, prvým krokom je kliešťa bezpečne odstrániť z pokožky. Kliešťa opatrne, no pevne uchopte tenkou pinzetou čo najbližšie pri koži a jedným rovným trhnutím ho vytiahnite von. Častokrát sa ľudia pokúšajú kliešťa vytočiť, tento spôsob však nie je správny, lebo kliešť môže pri tomto pohybe vyvrhnúť infikovaný obsah rovno do rany.

Prípravky na vonkajšie použitie

Po úspešnom odstránení kliešťa ošetrite ranu vhodnou dezinfekciou. Následne môžete na ranu naniesť protialergický gél alebo kortizónovú masť, ktoré pomôžu zmierniť prípadný opuch, začervenanie a svrbenie.

Z prírodnej lekárničky sa odporúča na ranu aplikovať propolisovú masť alebo tinktúru, ktoré majú baktericídny (zabíja baktérie) účinok. Dobrým pomocníkom pri uštipnutiach hmyzom je aj čajovníkový olej, ktorý pôsobí antibakteriálne, protizápalovo a má znecitlivejúce účinky. Z esenciálnych olejov je vhodný aj levanduľový olej, ktorý nielen upokojuje pokožku a pôsobí protizápalovo, ale zároveň pôsobí aj ako repelent.

Neobvyklou pomôckou pri uštipnutí a uhryznutí hmyzom je aj prístroj na zmiernenie príznakov po uštipnutí hmyzom. Zariadenie o veľkosti dlane obsahuje zabudovanú zahrievaciu platňu, ktorá rýchlo zahreje miesto vpichu na teplotu cca 50 °C, čím ničí toxíny z pokožky a značne urýchľuje liečebný proces. Podobný efekt má aj návšteva infrasauny, ktorej infračervené lúče prenikajú hlboko do tkanív a pomáhajú pri liečbe kožných ochorení a regenerácii jaziev. Na to, aby sme dosiahli potrebné prehriatie tela je nutné v saune vydržať približne 25 – 30 minút.

Prípravky na vnútorné použitie 

Na vnútorné použitie sa odporúča užívanie tinktúry zo štetky lesnej, ktorá je silným prírodným bojovníkom proti borelióze. Jej koreň sa používa nielen pri liečbe príznakov boreliózy, ale aj pri zotavovaní sa po tejto chorobe.

Významné protizápalové účinky má aj kombinácia kurkumínu a boswellie. Táto dvojica potláča zápal, uľavuje od bolesti a zmierňuje opuch kĺbov, ktorý je jedným z neskorých príznakov boreliózy. Zároveň má priaznivý vplyv na celkový imunitný systém. Užíva sa vnútorne, vo forme kapsúl (napr. produkt Kurkumín-Boswellia od Planet Ayurveda).

Ak sa Váš stav nezlepšuje, prípadne pozorujete jeho zhoršenie, navštívte svojho lekára. Liečba samotnej boreliózy zahŕňa antibiotiká, ktoré sú najúčinnejšie v skorých štádiách ochorenia. Pri správnej a včasnej liečbe sa väčšina pacientov zotaví bez trvalých následkov. V neskorších štádiách ochorenia môže byť potrebná dlhšia liečba a sledovanie. Liečbu antibiotikami je kedykoľvek možné kombinovať s likvidáciou borélií pomocou plazmového generátora. Procedúru plazmovým generátorom je možné absolvovať aj pred začatím užívania antibiotík a rovnako je plazmový generátor možné použiť aj preventívne pri obavách z možnej nákazy, nakoľko diagnostika borélií sa najčastejšie vykonáva až niekoľko týždňov od nakazenia sa, keď už organizmus vytvoril dostatok protilátok na detekciu. Diagnostika borélií pomocou bežne používanej ELISA metódy však vykazuje aj isté percento falošne negatívnych výsledkov, nakoľko detekcia protilátok má nižšiu špecifitu. Aj to je dôvodom pre preventívne použitie plazmového generátora. Vyššiu špecifitu má metóda Western Blot. Pri niektorých zdravotných problémoch sa môžu vyskytnúť pri tejto metóde aj falošne pozitívne výsledky a antibiotická liečba by sa vždy mala zvážiť na základe laboratórnych výsledkov a prítomnosti klinických príznakov.

Ako sa chrániť pred boreliózou?

Najlepším liekom je prevencia, ktorá je kľúčová predovšetkým pri ochrane pred boreliózou. Tu je niekoľko krokov, ktoré môžete podniknúť na zníženie rizika infekcie :

  • Noste dlhé nohavice, dlhé rukávy a uzavretú obuv.
  • Používajte repelenty určené na ochranu pred kliešťami a iným bodavým hmyzom.
  • Vyhýbajte sa vysokým trávam a kríkom, kde sa kliešte často vyskytujú. Ak máte záhradu, nezabúdajte ju pravidelne kosiť.
  • Po návrate z prírody si dôkladne skontrolujte celé telo. Kliešte si na prisatie vyberajú čo najtenšiu časť pokožky, preto si skontrolujte najmä oblasť podpazušia, podkolenných jamiek, pokožky hlavy, slabín a okolie intímnych partií.
  • Ak nájdete kliešťa, odstráňte ho čo najskôr pomocou pinzety a miesto uštipnutia dezinfikujte.

Nakaziť sa môžete aj od domácich zvierat, preto chráňte prostriedkom proti kliešťom aj vašich domácich miláčikov a pravidelne ich kontrolujte.

Odpudzovače hmyzu a kliešťov - dôležitý nástroj v prevencii boreliózy

Používanie repelentov a iných odpudzovačov hmyzu a kliešťov je jedným z najúčinnejších spôsobov, ako sa chrániť pred boreliózou. Či už sa rozhodnete pre chemické alebo prírodné repelenty, dôležité je aplikovať ich správne a pravidelne, najmä pri pobyte v prírode. Kombinácia vhodného oblečenia a použitia repelentov výrazne znižuje riziko uštipnutia kliešťom a následnej infekcie boreliózou. Tu je prehľad najbežnejších typov repelentov:

Chemické repelenty 

DEET 

DEET (N,N-dietyl-meta-toluamid) je jedným z najpopulárnejších a najúčinnejších repelentov. Pôsobí tak, že dezorientuje hmyz, čím bráni kliešťom a komárom v priblížení sa k pokožke. Jeho výhodou je dlhodobá ochrana (až 8 hodín) a pri správnom použití je bezpečný pre väčšinu ľudí. Nevýhodou je to, že môže spôsobiť podráždenie pokožky.

Permetrín 

Permetrín je insekticíd, ktorý sa používa na oblečenie a výstroj, nie na pokožku. Je účinný pri odpudzovaní a zabíjaní kliešťov, komárov a iného hmyzu. Zabezpečuje dlhodobú ochranu, oblečenie ošetrené permetrínom zostáva účinné aj po viacerých praniach.

Ikaridín 

Ikaridín, známy aj ako pikaridín, je ďalší účinný repelent, ktorý je často preferovaný pre jeho menej dráždivé vlastnosti v porovnaní s DEET. Je vhodný aj pre deti a ľudí s citlivou pokožkou. Zabezpečuje dlhodobú ochranu (8 až 10 hodín).

 

Prírodné repelenty 

Citronela 

Citronela je prírodný repelent, ktorý sa často používa v rôznych formách, vrátane sviečok, príveskov, náramkov, samolepiek, olejov a sprejov. Jej výhodou je prírodný pôvod a príjemná vôňa. Doba účinnosti je kratšia ako pri chemických repelentoch, preto vyžaduje častú opätovnú aplikáciu.

levanduľa

Olej z eukalyptu citrónového 

Tento olej je ďalšou prírodnou alternatívou, ktorá sa osvedčila ako účinný repelent. Môže byť súčasťou komerčných prípravkov alebo použitý samostatne priamo na pokožku. Má dobrú účinnosť proti komárom a kliešťom. Jeho nevýhodou je, že môže dráždiť citlivú pokožku.

Levanduľa 

Proti komárom a kliešťom použite levanduľový olej priamo na kožu a oblečenie. Nezabudnite si natrieť aj členky, prípadne spodnú časť nohavíc, keďže kliešte sa zvyknú vyskytovať aj v tráve. Levanduľový olej je jedným z mála esenciálnych olejov, ktoré sa môžu použiť aj v neriedenej forme.

Ultrazvukové repelenty a elektrické pasce 

Ultrazvukové repelenty a elektrické pasce na hmyz sú ekologické a netoxické druhy repelentov, ktoré nevylučujú žiadne chemické látky ani zápach. Ultrazvukový repelent funguje na princípe vysielania ultrazvukových impulzov, ktoré rušia koordináciu kliešťov, pre ľudí a zvieratá sú však neškodné a nepostrehnuteľné. Elektrické pasce na hmyz fungujú pomocou ultrafialového svetla s vlnovou dĺžkou 365 nm, ktoré účinne vábi komáre a iný hmyz. Oba typy repelentov sú vhodné aj pre deti, tehotné a staršie alebo choré osoby.

Záver

Borelióza je závažné ochorenie, ktoré môže mať dlhodobé zdravotné následky, ak sa nelieči včas. Prevencia a včasná diagnostika sú kľúčové pre zníženie rizika infekcie a jej komplikácií. Dodržiavaním preventívnych opatrení a zvýšenou pozornosťou na príznaky môžete účinne chrániť seba a svojich blízkych pred týmto tichým ohrozením z prírody.

Zdieľajte tento článok

0