Vyhľadať
Vyhľadať
Vyhľadať
acidoza

Acidóza – prekyslenie tela

Acidóza označuje prekyslenie organizmu, ktoré je vyvolané nerovnováhou kyselín a zásad v organizme. Za optimálne pH vnútorného prostredia považujeme hodnotu 7,35 – táto hodnota je životodarná pre fungovanie červených krviniek. Za prekyslenie označujeme pokles pH pod túto hodnotu. Naše telo riadi, kde sa vyskytuje aké množstvo kyselín, prekyslenie sa prejavuje nahromadením kyselín v tkanivách – to má za následok vznik rôznych zdravotných problémov.

Vznik acidózy je najčastejšie dôsledkom zlej životosprávy. Nadmerná konzumácia mäsa, alkoholu, kávy, sladených nápojov a ďalších kyselinotvorných potravín a tekutín, nedostatočné množstvo ovocia a zeleniny v strave, fajčenie, stres, málo pohybu, nedostatok spánku, či oslabená imunita – toto všetko narúša rovnováhu pH vnútorného prostredia a vedie k jeho prekysleniu.

Rozlišujeme predovšetkým 2 hlavné typy prekyslenia v tele:

  • Metabolická acidóza – nastáva vtedy, keď telo produkuje príliš veľa kyseliny alebo keď obličky nie sú schopné dostatočne eliminovať kyseliny z tela. Príčinou môže byť nekontrolovaná cukrovka, ťažké infekcie, ťažká dehydratácia, hnačky alebo zlyhanie obličiek.
  • Respiračná acidóza – vzniká vtedy, keď pľúca nie sú schopné odstrániť dostatočné množstvo oxidu uhličitého z tela. To vedie k jeho nahromadeniu a k zníženiu pH krvi. Medzi príčiny vzniku patria dlhodobé ochorenie pľúc, neuromuskulárne poruchy, astma, úrazy, ochorenia mozgu alebo útlm dýchacieho ústrojenstva napríklad vplyvom sedatív alebo opiátov.

Aké ťažkosti spôsobuje acidóza?

Prekyslenie v tele si v počiatočných štádiách nemusíte vôbec všimnúť. Ide o tzv. skryté prekyslenie, kedy sú hodnoty pH v krvi ešte dobré, ale v orgánoch už začína prevažovať kyselinový odpad. Medzi počiatočné príznaky patria únava, náladovosť, bolesti hlavy a migrény, zvýšený krvný tlak, zápcha, dýchavičnosť, kožné problémy, zhoršená imunita, pálenie záhy a tráviace problémy. Ak sa prekyslenie nerieši, tak dochádza k zhoršeniu zdravotného stavu, ktoré sa prejavuje ako infekcia, poruchy prekrvenia a okysličenia, upchávanie ciev. Najťažšie prípady acidózy sú označované ako kyselinová smrť, ktorá sa môže prejaviť rôznymi spôsobmi – zlyhanie obličiek, smrteľný infarkt, diabetická kóma alebo rakovina.

Ako zastaviť prekysľovanie tela?

Prekysľovanie tela môžeme zastaviť alebo aspoň spomaliť niekoľkými spôsobmi:

1. Upravte svoje stravovacie návyky

K úprave pH smerom k optimálnej hodnote si viete pomôcť tým, že obmedzíte konzumáciu kyselinotvorných potravín a zvýšite príjem zásadotvorných potravín. Obmedzte nadmieru kyselinotvorných potravín ako sú mäso a údeniny (hovädzie a bravčové mäso, jahňacina, pečeň, husacina, párky, salámy, klobása, bôčik), alkohol, cukor, sladkosti a sladené nápoje, kávu, vajcia, ocot, kečup, biele pšeničné pečivo a cestoviny, bielu guľatozrnnú ryžu atď.

„Biele“ pečivo, cestoviny a ryža sa dajú nahradiť ich celozrnnými variantami, kedy kyselinotvornosť významne klesá.

Medzi najviac zásadotvorné potraviny zaraďujeme ovocie a zeleninu, napríklad šalát, baklažán, brokolicu, karfiol, cesnak, cibuľu, hrášok, petržlen, pór, mrkvu, uhorku, ružičkový kel, paradajky, špargľu, olivy, špenát, kaleráb, kapustu, jablká, ananás, banány, hrušky, citróny, melón, čerešne, jahody, bylinné čaje, rôzne semienka, jablčný ocot atď.

Podrobnú tabuľku kyslých a zásaditých potravín si môžete stiahnuť tu

ph citron

2. Dodržujte pitný režim

Asi najjednoduchším spôsobom na zníženie prekyslenia je pravidelné a dostatočné pitie vody. Voda pomáha vylučovať z tela odpad, presúvať živiny do buniek a hydratovať pokožku. Voda prepravuje nestrávené splodiny a kyslý odpad k vylučovacím orgánom a pomáha ich vylúčiť vo forme moču, potu a vydychovaného vzduchu. Dehydratácia a nedostatočný pitný režim celý tento vylučovací proces narušujú, čo negatívne ovplyvňuje viaceré telesné funkcie.

3. Uvoľnite stres a napätie

Zvýšiť zásaditosť nášho organizmu môžeme aj tým, že uvoľníme nahromadený stres a napätie. Nie je to však jednoduchý proces, pretože ľudia s prekyslením organizmom zvyknú mať vyčerpané nadobličky, v dôsledku čoho bývajú podráždení a náladoví.

bio-jacmen-prasok-Green-Ways
Bio zelený jačmeň v prášku Green Ways

4. Konzumujte zelené potraviny

Zelené potraviny ako sú chlorella a jačmeň obsahujú dôležité vitamíny a minerály, ktoré pôsobia na organizmus zásadotvorne, čím prispievajú k zníženiu prekyslenia a udržaniu vyváženej hladiny pH.

Zelený jačmeň pomáha neutralizovať kyslé prostredie v tele vďaka obsahu minerálov ako je sodík, draslík, vápnik a horčík,  a tým podporuje optimálne fungovanie organizmu. Zároveň má silné detoxikačné účinky, čím napomáha prečisťovaniu organizmu od toxínov a pozitívne vplýva na trávenie.

Testovanie prekyslenia pomocou pH testu moču

Hodnotu pH vnútorného prostredia si viete zmerať aj doma, a to na základe pH testu moču pomocou indikačných prúžkov. Optimálne hodnoty pH zisteného z moču sa pohybujú v rozsahu 5 až 8,0. O výraznom prekyslení organizmu  hovoríme vtedy, ak je nameraná hodnota pH nižšia ako 4,5. Vhodné je udržať hladinu pH nad 6, ideálne okolo hodnoty 7,35.

Pri meraní pH z moču treba brať do úvahy aj skutočnosť, že hodnotu pH môžu ovplyvniť aj lieky, ktoré užívate. V takom prípade však konzultujte výsledky s lekárom.

ph test mocu

Zdieľajte tento článok

0