Vyhľadať
Vyhľadať
Vyhľadať
tazke_kovy_krv

Amalgámové plomby – sú naozaj bezpečné?

Obdobie priemyselnej industrializácie prinieslo veľký pokrok, zároveň však spôsobil uvoľňovanie ťažkých kovov zo zemskej kôry do vzduchu, vody a potravín. Tie sa časom usádzajú aj v ľudskom tele, z ktorého je ťažké ich vylúčiť. Tieto jedovaté kovy prispievajú k mnohým civilizačným chorobám, ktorými trpia dnešní mestskí ľudia.

V tomto článku Vám priblížime problematiku ortuti, ktorá patrí medzi takéto ťažké kovy ako aj jej dopadov na ľudské zdravie.

Čo je to amalgám?

Amalgám je názov označujúci zliatinu ortuti s iným kovom. V Európe ho poznáme už 150 rokov. V 19. storočí ho francúzski zubári začali využívať ako zubnú výplň. Takmer všetky kovy môžu tvoriť amalgámy s ortuťou, v zubnom lekárstve sa používajú zliatiny ortuti so striebrom, meďou, indiom, cínom a zinkom.

V rokoch 1840 až 1855 bol amalgám v USA zakázaný kvôli jeho toxicite. V roku 1855 sa k nemu spoločnosť opätovne vrátila, pretože amalgámové zubné výplne sú lacnejšie ako zlaté zuby. V zubárstve sa využíva dodnes, avšak od roku 2030 bude jeho používanie zakázané Európskou úniou.

Amalgám je v súčasnosti najväčším zdrojom kontaminácie ortuťou. Po desiatich rokoch sa v amalgámových výplniach nachádza už len polovica pôvodnej ortuti. To má za následok zmenšovanie výplní a vznik okrajových trhlín, v ktorých sa usádzajú baktérie. Preto musia byť staré výplne raz za čas nahrádzané novými

Ako sa dostáva ortuť do nášho tela?

Žuvanie a škrípanie zubami, horúce a kyslé nápoje a jedlá, ako aj potraviny obsahujúce cukor prispievajú k uvoľňovaniu ortuti z amalgámu. Rovnako amalgámovým zubným výplniam neprospievajú ani fluorid a brusivá obsiahnuté v zubných pastách či zubné mostíky a náhrady obsahujúce kovy. Podceňovať by sme nemali ani vplyv elektromagnetického žiarenia obrazoviek a mobilných telefónov alebo fajčenie.

Ľudské pľúca akceptujú 82% ortuti ako paru, ktorá sa priebežne uvoľňuje z amalgámových výplní a ukladá sa v krvi a nervovej sústave. Ortuť sa následne dostáva do krvi, čreva, pľúc a obličiek, pričom obličky pri vysokom zaťažení môžu reagovať alergicky, čo môže viesť až k ich zlyhaniu.

Dokazovanie prítomnosti ortuti v tele

Laboratórne metódy sú schopné dokázať prítomnosť ortuti v krvi, stolici alebo vo vlasoch. Prostredníctvom biorezonancie, elektroakupunktúry alebo kineziologického svalového testu je možné potvrdiť ortuť vo väzivovom tkanive. Momentálne neexistuje metóda na zistenie prítomnosti ortuti v bunkách.

Ako ortuť škodí nášmu telu?

Ortuť je jed, ktorý sa uvoľňuje do tela postupne a nikto nevie predpovedať, kde sa usadí a za aký čas sa prejavia jeho následky. Pri prehrýzaní sa z amalgámových plomb uvoľňuje 20 až 100 mikrogramov ortuti, vo výnimočných prípadoch až 700 mikrogramov.

Vplyv ortuti na náš organizmus

  • Ortuť môže mať za následok napríklad to, že imunitný systém začne považovať svoje vlastné bunky za škodlivé a pokúsi sa ich zničiť. To môže prispieť k vzniku rôznych autoimunitných chorôb. Aj samotná ortuť sa môže dostať do imunitných buniek a poškodiť ich.
  • Dr. Klinghardt uvádza, že ortuť v mozgu je príčinou nervových ochorení, ako je Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba, skleróza multiplex, amyotrofická laterálna skleróza, depresia, poruchy pamäti, závraty, záchvaty hnevu, plachosť, koktanie, poruchy učenia a čítania, poruchy videnia a sluchu.
  • Zistilo sa, že ortuť obmedzuje vylučovanie jedov a splodín z metabolického procesu, zabraňuje príjmu dôležitých aminokyselín do mozgu a znižuje príjem energie.
  • Obličky, pečeň, mozog a pľúca ukladajú ortuť do svojich buniek, v ktorých ostáva doživotne a spôsobuje ťažkosti.
  • Reuma, fibromyalgia a problémy s kĺbami, črevné problémy so zápchou a kvasinkové infekcie môžu tiež súvisieť s prítomnosťou ortuti.
  • V posledných rokoch sa hovorí aj o vplyve amalgámu na rezistenciu voči rôznym antibiotikám.

Intoxikácia dieťaťa (plodu) počas tehotenstva

Nastávajúce mamičky predávajú plodu okrem všetkých potrebných minerálov aj ťažké kovy. 40 až 60% matkinho zaťaženia ortuťou sa cez placentu dostáva k dieťaťu. Následkom je spomalený rast a oneskorený vývoj nervového a imunitného systému dieťaťa. Chronická otrava ortuťou sa môže u detí prejaviť poruchou učenia a čítania, depresiami, autizmom, zápalom čriev, hyperaktivitou a podobne.

Mamičkám odporúčame v období tehotenstva a dojčenia brať 3x denne jednu tabletu chlorelly (napr. Chlorella značky Green Ways) a 30 mg zinku, ktoré odchytia ortuť cirkulujúcu v tele.

Prostriedky na vyvedenie ortuti z tela

Riasy chlorella pyrenoidosa

Riasa chlorella je najbohatšou formou chlorofylu na Zemi, je známa svojimi prečisťujúcimi účinkami. Má schopnosť odviesť ortuť z tkaninovej väzby do krvného riečiska a cez stenu čreva až do stolice, kde sa naviaže na bunkovú stenu riasy a vylúči. Chlorella a iné riasy na seba viažu nielen ortuť, ale aj iné ťažké kovy, rádioaktívne substancie a organické škodlivé látky, ktoré následne účinne vylučujú.

Zo všetkých možností viazania toxínov, poskytuje chlorella najbezpečnejší (nevyťahuje minerály z tela tak ako chemické činidlá) a cenovo priateľný spôsob detoxikácie.

Medvedí cesnak

V medveďom cesnaku sa nachádzajú väzby medzi sírou a vodíkom, ktoré viažu ortuť z krvi a pomáhajú ju vylúčiť cez obličky. Účinky medvedieho cesnaku sú podobné syntetickému tvorcovi chelátov DMPS, medvedí cesnak je však šetrnejší pre telo.

Koriander a chelačné chemické činidlá

Vňať koriandra má významné detoxikačné účinky na ortuť uloženú v bunkách a v nervovej sústave. Koriander nesmie byť použitý pokiaľ ešte máte amalgámové plomby, pretože by ortuť rozniesol po tele, čo by sa prejavilo silnými symptómami otravy.

Chelačné činidlá (napr. EDTA, DMSA, DMSO, ALA a DMPS) vstrebávajú toxíny a následne ich vylučujú cez moč. Popritom však na seba viažu aj esenciálne minerály a spôsobujú tak demineralizáciu tela.

V prípade koriandra a chelačných činidiel ide o rizikový a nekontrolovateľný detox, preto ich neodporúčame užívať bez odborného dohľadu!

Záver

Amalgamové zubné výplne by mali byť odstránené postupne za použitia kofferdamového lôžka. Dovtedy je dôležité pomáhať napríklad chlorellou viazať ťažké kovy, ktoré sa uvoľňujú každodenne z výplní. Všeobecne sa neodporúča piť veľmi horúce nápoje (spôsobujú, že sa uvoľní až 100-násobne väčšie množstvo) a žuvať navyše (napr. žuvačky).

Možnosti zisťovania stavu ťažkých kovov v krvi a nastavenie detoxikačného protokolu

zdrava krv3

V rámci zisťovania stavu tohto problému je možné u nás pomocou Darkfield metódy kvapky krvi určiť stav detoxikačných a vylučovacích orgánov (najmä obličky, pečeň), nastaviť viazanie toxínov na mieru, taktiež množstvo antioxidantov, aby detoxikácia nebola nepríjemná a nenastala detoxikačná kríza.

Ťažké kovy (vrátane ortuti) počas detoxikácie majú potenciál poškodzovať červené krvinky a zároveň “iritovať” biele (zvyšujú tak pravdepodobnosť, že nastane znížená imunita alebo autoimunita). Ponúkame Vám možnosť nastaviť detoxikáciu organizmu a detoxikačný protokol na mieru podľa stavu Vášho organizmu. V cenníku si môžete vybrať z troch diagnostických balíčkov.

tazke kovy krv edit3

Zdieľajte tento článok

0