Ako to vidíme v praxi?
Dnes by sme Vám chceli viac priblížiť problematiku parazitárnych nákaz, nakoľko mnoho našich klientov k nám privádza podozrenie, že za ich zdravotnými problémami môžu stáť aj parazity. V spoločnosti často koluje presvedčenie, že parazity sú problémom len hospodárskych, voľne žijúcich či domácich zvierat alebo ľudí žijúcich v exotických krajinách, v rozvojových krajinách s horším hygienickým štandardom a teplejším podnebím.
Ako to teda naozaj je? Máme sa o parazity zaujímať a pravidelne aplikovať antiparazitárne kúry, tak ako to robíme s našimi domácimi mazlíčkami?
Naša naturopatická prax dlhodobo dokazuje, že parazity sú aj v našich podmienkach častým problémom, s parazitmi sa stretlo 90 % z nás. Prihoršujúcimi faktormi šírenia parazitov v dnešnej dobe sú zmeny klímy, výrazne väčšia mobilita ľudí, globálny obchod s hospodárskymi zvieratami a mäsom, ale aj dovoz exotických plodín, ovocia a zeleniny.
Ako to, že sa dostávajú do tela?
Často dostávame v Naturopatickej poradni od našich klientov otázku, akým spôsobom do organizmu parazity vstupujú a kde je možné k nim tak povediac prísť. Nedostatočne umytá zelenina a ovocie, pokrmy zo surového mäsa ako sushi a tatarák alebo nedopečený steak môžu byť zdrojom väčšieho množstva vývojových štádií parazitov, ale je potrebné si uvedomiť, že vajíčka a larvy parazitov sú bežne vo vonkajšom prostredí a tým pádom aj v potravinách prítomné. Vstupu vajíčok parazitov do organizmu sa ani pri dôkladných kuchynských úpravách plne vyhnúť nedokážeme. Potraviny nekonzumujeme sterilizované, ani by to z hľadiska našej výživy pre nás vhodné nebolo. Na to, aby si parazit zabezpečil svoj vývojový cyklus, produkuje do svojho okolia obrovské množstvo vajíčok. Samičky hlístovitých parazitov rodu Ascaris (škrkavky) dokážu denne do prostredia vylúčiť až 200 tisíc vajíčok. Larvy a vajíčka parazitov sú tak odolné, že dokážu vo vonkajšom prostredí prežiť aj 2-3 roky.
Zdrojom nákazy samozrejme môžu byť aj domáci miláčikovia (Toxoplazma gondii od mačiek alebo hlísty – škrkavky rodu Toxocara od psov). Mnohé šteňatá sa už rodia s larvičkami škrkaviek, prenosu od matiek sa zabrániť nedá, prestupujú cez placentu.
Pre deti sú zdrojom nákazy aj pieskoviská, hra s hlinou na miestach kde sa často vyskytujú psy a mačky, v parkoch či prírode. Zvýšeným rizikom nie sú len cesty do exotických krajín, riziku sú vystavení aj ľudia pri práci v záhrade, keď sa vajíčka hlíst zanesú pod nechty a neskôr sa cez ústnu dutinu dostanú do tela. Niektoré druhy ako háďatko (Strongyloides) môžu ako larvička preniknúť do organizmu cez pokožku. Nakaziť sa dá aj pri vodných plochách kúpaním, iné druhy sa prenášajú aj z človeka na človeka dotykom, teda miesta ako škôlka, škola, domáce a verejné WC, toalety v práci, sú miesta, kde je prenos parazitov možný.
Druhy parazitov – vlasovce (rod Dirofilaria, Onchocerca) sú prenášané komármi a aj keď počet akútnych prípadov nie je na Slovensku vysoký, v posledných 20 tich rokoch postupne počty narastajú kvôli globálnemu oteplovaniu a importu. Je predpoklad, že počet prípadov dirofilariózy je u nás vyšší, ale toto ochorenie je medzi humánnymi lekármi ešte stále nedostatočne rozpoznávané a nediagnostikované.
Ako spoznáme, že sa v našom tele pomnožil istý druh parazita? Čo všetko spôsobujú?
Môže to byť pomerne ťažké, pretože počiatočné zdravotné problémy pri miernom pomnožení nastupujú pozvoľne a nie sú príliš špecifické na to, aby sme im vždy venovali dostatočnú pozornosť. Pri akýchkoľvek tráviacich ťažkostiach ako plynnatosť, bolesť brucha, pocit hladu alebo nechutenstvo, hnačka, spontánne chudnutie ale aj podráždenosť, zlý spánok či kožné problémy netreba zabúdať aj na možnú prítomnosť parazitov. Pri miernych infekciách môže parazit v organizme prežívať aj dlhodobo bez nášho vedomia.
Parazity môže organizmus aj spracovať, ak má človek silný imunitný systém a udržiava zdravý životný štýl. Imunitný systém zlikviduje parazity v zárodkoch a zdravý čistý organizmus nezanesený toxickými látkami a metabolickými splodinami nevytvára vhodné prostredie pre ďalší rast parazitov v tele.
Parazity sa nenachádzajú len v črevách, ale postupne putujú krvou a lymfou a napádajú ďalšie orgány: koža, pľúca, pečeň, svaly, oči a mozog.
Príznaky sa často zamieňajú za príznaky bežných vírusových alebo bakteriálnych ochorení alebo iných patologických procesov v tele. Ako príklad z našej praxe je možné uviesť neustále pokašlávanie a dušnosť, ktoré sú spojené aj s prítomnosťou larvárnych štádii škrkaviek (Toxocara). Tiež alergické reakcie prejavujúce sa na dýchacom trakte ako zahlieňovanie a na očiach ako pálenie a rezanie bývajú spojené s jednobunkovým parazitom Toxoplasma, po odstránení ktorého sa prejavy alergií častokrát výrazne zlepšili.
Parazity negatívne ovplyvňujú fungovanie pečene a tým sa začínajú rôzne tráviace problémy a znižuje sa detoxikačná schopnosť organizmu. To zapríčiňuje dnes tak hojne sa vyskytujúce problémy s pokožkou ako ekzém, psoriáza, ale aj potravinové a peľové alergie a autoimunitné ochorenia. Celková imunita organizmu klesá a zápaly v tele sa opakujú na rôznych orgánových sústavách a kĺboch chronicky. Vývojové štádiá parazitov ovplyvňujú aj mozog a nervový systém, môžu spôsobovať poruchy pamäti, psychiky a spánku.
Možnosti ako sa ich zbaviť
Tak ako pravidelne odčervujeme domácich miláčikov, nemali by sme zabudnúť na antiparazitárnu kúru nás samých. Je možné použiť širokú škálu prírodných antiparazitík ako palina, orech, klinček, tymián, cesnak a iné. V Naturopatickej poradni používame na likvidáciu parazitov frekvenčnú procedúru pomocou plazmového generátora.
Špeciálna ponuka len tu a teraz:
Zisťovanie prítomnosti parazitov pomocou Sensitiv Imago 530
- rýchle (výsledok za 30 minút)
- neinvazívne, bezbolestné
Odstraňovanie parazitov pomocou Plazmového generátora podľa nálezu:
1 HODINA TERAPIE ZADARMO
To všetko len za 49 eur.
Platí len do konca roka 2022.
Objednať sa môžete telefonicky alebo vyplnením doleuvedeného formulára.
Chcete sa nás niečo opýtať, prípadne sa objednať? Zavolajte na 0911 933798 alebo vyplňte prosím tento formulár:
Vaše osobné údaje spracováva firma Naturopat s.r.o. a potrebujeme ich na účel spätného kontaktovania (právnym základom je oprávnený záujem). Zásady spracovania a ochrany osobných údajov