Vyhľadať
Vyhľadať
Vyhľadať
jablčný ocot

Jablčný ocot: Zázračná prísada zo špajze s veľkými zdravotnými účinkami

Jablčný ocot je ocot vyrobený z jablčného muštu, ktorý bol fermentovaný. Obsahuje kyselinu octovú a kyselinu mliečnu, ako aj užitočné baktérie. Je známy tisíce rokov a používa sa na rôzne zdravotné účely. Je jablčný ocot nový zázračný liek, ktorý nám celý čas ležal v špajzi? Pozrime sa spolu, aké zdravotné benefity sa pripisujú jeho konzumácii. 

1. Cukrovka a kontrola hladiny cukru v krvi 

Jablčný ocot je považovaný za antiglykemický a má priaznivý účinok na hladinu cukru v krvi. Obsahuje kyselinu octovú, ktorá pomáha zabrániť rozkladu niektorých sacharidov, čím sa spomaľuje premena sacharidov na glukózu. Jedna zo štúdií ukázala, že jablčný ocot výrazne zlepšil citlivosť na inzulín po jedle u osôb rezistentných na inzulín. Pitie kombinácie jablčného octu a vody bezprostredne pred jedlom môže mať podobný účinok ako užívanie liekov na cukrovku. 

Užívanie jablčného octu pred spaním vedie k zníženiu hladiny glukózy v krvi nalačno, čo dokazuje, že ocot môže podporovať tvorbu inzulínu aj počas noci. Jablčný ocot má výrazný účinok na cukrovku 2. typu a prediabetes. Považuje sa za užitočný aj pre ľudí s cukrovkou 1. typu, ktorým pomáha pri kontrole glukózy po jedle. 

Ak ste diabetik, informujte o užívaní jablčného octu svojho lekára. Jablčný ocot je totiž dostatočne účinný na to, aby ovplyvnil dávkovanie liekov. 

2. Zdravie srdca, krvný tlak a kontrola cholesterolu 

Vieme, že hypertenzia alebo vysoký krvný tlak je vážnym rizikovým faktorom srdcového infarktu a mŕtvice. Doterajšie vedecké štúdie s jablčným octom a krvným tlakom boli zatiaľ vykonané len na zvieratách a hoci výskumy na zvieratách nie sú také spoľahlivé ako tie vykonané na ľuďoch, výsledky sa stále považujú za významné. Jedna z týchto štúdií ukázala, že kyselina octová v jablčnom octe významne znižuje krvný tlak. 

K srdcovým ochoreniam a chronicky vysokej hladine cukru v krvi môže prispievať aj LDL cholesterol. Štúdie ukázali, že jablčný ocot pomáha znížiť škodlivý LDL cholesterol a zároveň zvýšiť prospešný HDL cholesterol. Jablčný ocot tiež prispel k zníženiu hladiny triglyceridov, ktoré sú ďalším faktorom srdcových ochorení. 

3. Podpora chudnutia 

V jednej z najznámejších štúdií Centrálneho výskumného inštitútu pili obézni ľudia každý deň dávku jablčného octu a skutočne stratili viac telesnej hmotnosti a telesného tuku ako ľudia v skupine s placebom. Hoci bol úbytok hmotnosti mierny, bol významný. Počas 12-týždňového experimentu bola dosiahnutá nižšia telesná hmotnosť, nižší index telesnej hmotnosti, úbytok viscerálneho tuku (t.j. tukovej vrstvy okolo orgánov), úbytok centimetrov v páse a nižšia hladina triglyceridov. 

4cc62de2c8f5928b553907788293255f

Jedným z dôvodov môže byť vplyv jablčného octu na hladinu cukru v krvi, o ktorom sme už hovorili vyššie. Jablčný ocot znižuje hladinu cukru v krvi nielen u diabetikov, ale aj u ľudí s nadváhou, čím pomáha ich telu ukladať menej tuku po jedle. Predpokladá sa tiež, že jablčný ocot pomáha ľuďom dosiahnuť pocit sýtosti.  

Samozrejme, nejde o zázračný produkt na chudnutie, ale v kombinácii so zdravou stravou s nízkym obsahom sacharidov, množstvom zeleniny, chudými bielkovinami a zdravými tukmi sa výsledky určite dostavia. 

4. Boj proti rakovine 

Jedným z tvrdení o jablčnom octe je, že pomáha v boji proti rakovine, avšak zatiaľ sa nezdá, že by o tom existovali presvedčivé dôkazy. Zopár výskumov ukázalo, že niektoré druhy octu inhibovali rast rakovinových buniek v laboratóriu, zatiaľ sa však nepotvrdilo, že by jablčný ocot skutočne zastavil alebo spomalil rast rakoviny u ľudí. Predpokladá sa, že kyselina octová v jablčnom octe môže zastaviť bunkový proces nazývaný glykolýza – rakovinové bunky získavajú energiu z tohto procesu, čo im umožňuje množiť sa. Ďalšia teória o boji proti rakovine súvisí s polyfenolmi v octe – čo je druh antioxidantu – a ich schopnosťou spomaľovať rakovinu. Zatiaľ však nebolo jednoznačne dokázané, že by bol jablčný ocot účinným bojovníkom proti rakovine. 

5. Boj proti infekciám a iné liečebné účinky 

Jablčný ocot nie je v boji proti baktériám a infekciám žiadnou novinkou. Zmes medu a octu sa používa tisíce rokov aj pri bolestiach hrdla a kašli. V štúdiách boli roztoky octu mierne účinné pri potláčaní rastu baktérií E.coli, Staphylococcus aureus a Pseudomonas aeruginosa. Zriedený ocot účinkuje aj pri ušných infekciách, dávajte si však pozor – v niektorých prípadoch môže dráždiť zapálenú pokožku.  

Kyselina octová, kyselina mliečna a kyselina jantárová, ktoré jablčný ocot obsahuje, bojujú proti rastu Propionibacterium acnes, baktérii spôsobujúcej akné. Kyselina v octe sa využíva pri liečbe jaziev, avšak v oveľa vyšších koncentráciách, než aké sa nachádzajú v samotnom jablčnom octe.  

Jablčný ocot rozhodne má svoje miesto v prírodnej medicíne, existuje však mnoho účinnejších prírodných antimikrobiálnych riešení, ako sú napríklad esenciálne oleje. 

6. Úľava pri refluxe a podpora trávenia 

Mnoho ľudí trpí refluxom kyseliny – kyselina sa vracia zo žalúdka späť do pažeráka a spôsobuje niekedy ťažké príznaky pálenia záhy. Nadmerný reflux kyseliny môže viesť k vredom, rakovine pažeráka alebo byť príznakom gastroezofageálnej refluxovej choroby (GERD). 

Reflux kyseliny sa v skutočnosti považuje za stav príliš nízkej hladiny určitých typov žalúdočnej kyseliny. Žalúdok sa v skutočnosti snaží tento problém kompenzovať produkciou ešte väčšieho množstva kyseliny, čím vzniká GERD. Tráviace enzýmy alebo jablčný ocot môžu pri tejto situácii pomôcť vytvorením optimálnejšieho prostredia pre trávenie. Skúste 1-2 polievkové lyžice rozriediť v 250 ml pohári vody a vypiť tesne pred jedlom. Ešte viac v boji proti refluxu pomôže vyhýbanie sa mliečnym výrobkom a lepku, ako aj strava obsahujúca čerstvú zeleninu, zdravé tuky a fermentované potraviny, ako je kefír alebo kyslá kapusta.  

Jablčný ocot obsahuje zdravé probiotiká, ktoré do vášho tráviaceho systému pridávajú prospešné baktérie a tým pomáhajú imunite, nálade, tráveniu a vstrebávaniu živín. 

Aký jablčný ocot si kúpiť a ako ho užívať? 

Najlepší typ jablčného octu je surový, organický, nespracovaný jablčný ocot. V zmesi môžete vidieť plávať malé vlákna „slizu“. Surový znamená, že v roztoku sú stále prítomné zdravé baktérie. Vyhýbajte sa spracovaným, čírym octom, pretože z nich je väčšina zdraviu prospešných látok a baktérií spracovaním odstránená. 

 

Najjednoduchší spôsob, ako dostať jablčný ocot do stravy, je pridať ho do jedla. Jablčný ocot zmiešaný s olivovým olejom a trochou javorového sirupu alebo medu je jedným z najlepších šalátových dresingov. Nakvapkaním na ryby zvýrazní ich chuť. Pridajte ho do varenej zeleniny, aby ste z nej lepšie vstrebali živiny. Pridávajte ho do všetkých jedál, do ktorých by ste zvažovali pridať citrónovú šťavu, pretože jeho trpká chuť sa dobre hodí k rôznym pokrmom.  

Jablčný ocot môžete piť rozmiešaný v pohári vody alebo džúsu pred jedlom alebo ráno na lačno. Považuje sa za zdravý a bezpečný pre väčšinu ľudí, ale majte na pamäti, že jeho nadmerná konzumácia môže spôsobiť eróziu zubov a podráždiť žalúdok. 

Najlepší spôsob, ako získať všetky zdravotné výhody jablčného octu, je pridať ho do každodennej stravy pozostávajúcej z organickej zeleniny, bielkovín a zdravých tukov. 

pexels cristian rojas 8279855

Zdieľajte tento článok

0