Vyhľadať
Vyhľadať
Vyhľadať
ochladenie

Ochladenie tela v lete podľa ajurvédy

Ajurvéda, staroveký indický systém medicíny, je jedným z najstarších holistických liečebných systémov na svete. Zameriava sa na dosiahnutie harmónie medzi telom, mysľou a duchom, a tým prispieva k celkovému zdraviu a spokojnosti jednotlivca. Ústredným konceptom ajurvédy sú tzv. dóše, ktoré predstavujú tri základné životné silyenergie, ktoré riadia všetky fyziologické a psychologické procesy v našom tele. 

Podľa ajurvédskej filozofie je každý človek zmesou troch dóš: Vata, Pitta a Kapha. Tieto dóše sú kombináciou piatich základných elementov – zem, voda, oheň, vzduch a éter (priestor) – ktoré sa prejavujú v rôznych pomeroch a určujú fyzické a psychické vlastnosti jednotlivca. Energiu dóš môžeme pozorovať aj v ročných obdobiach – momentálne sa nachádzame v letnom období, pre ktoré sú typické dlhé horúce dni a časté búrky z tepla. Tie sú prejavom elementov ohňa a vody, preto podľa ajurvédy prevláda v lete dóša Pitta. Choroby, ktoré sa najčastejšie vyskytujú v lete sú často spojené s orgánmi, v ktorých sídli dóša Pitta. Napríklad hnačky a iné žalúdočné problémy nemusia byť dôsledkom pokazeného jedla, ale môžu byť vyvolané prehriatym organizmom a nahromadeným vnútorným teplom. Zhoršený stav kožných problémov ako sú žihľavka, kožná alergia alebo spálenie slnkom taktiež súvisí s dóšou Pitta sídliacou v pokožke. 

ochladenie

Na základe ajurvédy by mala byť v lete prioritou harmonizácia Pitta dóše, ako aj hydratácia a ochladenie ľudského organizmu. Avšak pozor, pod ochladením nemáme na mysli pitie ľadových nápojov – ľadové nápoje, a rovnako aj ľadové jedlá, totiž narúšajú a utlmujú tráviaci oheň, čo má za následok zhoršenie vylučovania toxínov z tela. Ajurvéda posudzuje potraviny podľa toho, aký majú vplyv na naše trávenie – napríklad kokos sa považuje za chladivý a naopak, zahrievajúci efekt majú zázvor, škorica alebo alkohol. Konzumácia zahrievajúcich potravín v lete nie je vhodná, a to predovšetkým v čase obeda, kedy je slnko najvyššie.  

Nápoje, ktoré vás v lete ochladia

Ako už bolo spomenuté vyššie, ľadové nápoje a alkohol sú síce pre mnohých neoddeliteľnou súčasťou teplých letných dní, avšak na skutočné ochladenie tela nie sú vôbec vhodné. Medzi vhodné nápoje, ktoré sú chutné a navyše majú chladivý efekt patria: 

1. Voda

Namiesto studenej vody alebo vody s ľadom siahnite radšej po prevarenej vode izbovej teploty. Doplňte ju limetkou alebo citrónom, ktoré majú priaznivý vplyv na trávenie. Pre ochladzujúci efekt pridajte mätu alebo trochu kokosového cukru.

2. Kokosový kefír 

Kokosový kefír je považovaný za jeden z najzdravších nápojov. Je to fermentovaný nápoj vyrobený z kokosovej vody alebo kokosového mlieka za pomoci kefírových zŕn – malých, gélovitých guličiek obsahujúcich zmes baktérií a kvasiniek. Proces fermentácie mení cukry v kokosovej vode alebo mlieku na probiotiká, ktoré podporujú zdravie tráviaceho systému, zlepšujú črevnú mikroflóru a pomáhajú pri trávení a vstrebávaní živín.

Vďaka vysokému obsahu probiotík a ďalších živín, ako sú vitamíny, minerály a antioxidanty, môže kokosový kefír posilniť imunitný systém. Kokosová voda je prirodzene bohatá na elektrolyty, čo napomáha hydratácii tela. 

Kefír z kokosovej vody si môžete skúsiť pripraviť aj doma. Budete potrebovať vodu z mladého kokosu – mladý kokosový orech rozbite a vodu prelejte do pohára. Pridajte 2 polievkové lyžice vodných kefírových zŕn (živé probiotické kultúry) a zakryte kusom látky upevneným o pohár gumičkou. Nechajte fermentovať 18-24 hodín podľa vašej chuti. Odoberte kefírové zrná a vychutnajte si váš domáci kokosový kefír.  Druhou možnosťou ako zabezpečiť proces fermentácie je kúpiť si hotový tzv. štartér, v prípade že chcete mať v kefíre konkrétny mix probiotických kultúr. Kokosový kefír je nielen zdravý, nízkotučný a bezlaktózový, ale navyše chutí ako šampanské. 

kokosovy kefir

3. KKF čaj 

KKF čaj je vyrobený zo zmesi semien koriandra, rímskej rasce a fenikla. Zmiešajte tieto tri zložky v rovnakom pomere, zalejte jednu čajovú lyžičku zmesi 200-250 ml horúcej vody a prikryté nechajte lúhovať po dobu 10 minút. Hotový vlažný čaj si vychutnávajte počas dňa. Rovnako ochladzujúce účinky majú aj bylinkové čaje z mäty alebo sladkého drievka. 

4. Lassi 

Tento indický krémový nápoj z jogurtu a korenín vaše telo nielen ochladí, ale má pre organizmus aj mnoho ďalších benefitov. Lassi obsahuje vápnik a vitamín D, vďaka čomu je prínosom pre zdravie kostí a zubov, posilňuje celkový imunitný systém a zároveň zlepšuje trávenie. Lassi môžete ochutiť koreninami ako je kardamón, šafrán alebo kurkuma, viete si ho pripraviť v sladkej alebo slanej verzii. Pre bezproblémové trávenie sa však radšej vyhnite kombinácii jogurtu s čerstvým ovocím. 

5. Zelený jačmeň v prášku 

5 gramov zeleného jačmeňa v prášku zalejte 0,5 litra neperlivej vody a pretrepte v šejkri. Tento výživný nápoj je bohatým zdrojom vitamínov, minerálov a antioxidantov.  Podporuje regeneráciu tela a detoxikačné procesy organizmu. 

Stravovanie počas horúcich dní

Nielen dostatočný a vhodný pitný režim, ale aj správne zvolená strava dopomáha harmonizácii Pitta dóše. V letných mesiacoch siahnite po potravinách sladkej, horkej a trpkej chute, ktoré majú chladivý účinok na organizmus. Obmedzte konzumáciu potravín slanej, štipľavej a kyslej chute, ktoré Pitta dóšu zvyšujú. Medzi potraviny s ochladzujúcim efektom patria: 

  • Zelenina – vhodná je predovšetkým horká, trpká a sladká zelenina ako je cuketa, zeler, uhorka, brokolica, cvikla, kukurica, tekvica, zelená listová zelenina a podobne. Zeleninu tepelne upravte varením alebo dusením, v tepelne upravenej podobe je pre naše telo ľahšie stráviteľná ako porcia čerstvého miešaného šalátu. 
  • Sladké ovocie – hrozno, jablká, bobuľové ovocie, broskyne, slivky, melón alebo datle patria medzi ovocie, po ktorom je vhodné v lete siahnuť. 
  • Ľahké obilniny – z obilnín zaraďte do svojho jedálnička quinou, basmati ryžu alebo jačmeň. 
  • Chladivé bylinky a koreniny – medzi bylinky a koreniny s chladivým účinkom patria koriander, fenikel, mäta, kurkuma, kardamón, ružová voda a šťava z aloe vera. 
  • Studené a ľahké bielkoviny – pri výbere bielkovín sa zamerajte na studené a ľahké bielkoviny ako sú chudé biele mäso, ryby, tofu, cícer, biela fazuľa, hrášok a mungo fazuľky. 
  • Potraviny s obsahom tukov – medzi potraviny s obsahom tukov zaraďujeme mlieko, ghí maslo, kozí syr, čerstvý jogurt, avokádo, kokos a kokosový olej. 

Pri výbere a nákupe vyššie spomínaných potravín dajte prednosť lokálnym a sezónnym potravinám. Kvalitný obed alebo večeru spoznáte podľa toho, že sa po ňom budete cítiť nasýtení, avšak nebudete po jeho konzumácii vyčerpaní. 

Zdieľajte tento článok

0