Plesne produkujú veľmi jedovaté látky mykotoxíny (Aflatoxín, Zearalenon a iné), ktoré sa do nášho tela dostávajú vdychovaním, jedlom (nahnité ovocie). Niektoré mykotoxíny sú karcinogénne (aflatoxín) a neurotoxické.
Najznámejšia telu vlastná pleseň je candida albicans. Premnoží sa pri zníženej imunite, požití antibiotík a pod. Spôsobuje ďalšie zníženie imunity, zápaly,ak si človek zoberie antibiotiká na riešenie zápalu, dostáva sa do začarovaného kruhu, z ktorého nie je cesta von. Jeden z ďalších faktorov, ktoré podporujú množenie candidy sú ťažké kovy. Candida má schopnosť pohltiť ťažký kov, na následky toho však umiera a vypustí ho v nezmenenej podobe. Kôli tejto schopnosti telo podpruje množenie candidy, ak sú prítomné ťažké kovy. Candida sa vyskytuje prakticky vždy u Crohnovej choroby. Produkuje alkohol a obsahuje glykoproteiny, ktoré podnecujú bunky, aby produkovani histamín a prostaglandín (zápalové látky).
Zearalenón, produkovaný najmä F. graminearum a F. semitectum, patrí k nesterolovým anabolikám. Tento mykoestrogén je v makroorganizme účinnejší po biotransformácii na svoju štruktúrnu alfa-formu. Vyvoláva neplodnosť, abnormálnu laktáciu, predčasnú pubertu, prispieva k rakovine krčka maternice.
Aspergilové mykotoxikózy
Aspergillus je mikroskopická huba, ktorá produkuje mykotoxíny.
Najznámejšie sú aflatoxíny. Ich účinkom sa pripisujú rôzne poškodenia zdravia zvierat aj ľudí. Zistilo sa, že tieto zlúčeniny pôsobia genotoxicky. Podľa najnovších poznatkov aflatoxíny majú významnú úlohu:
- v etiológii kwashiorkoru (detské ochorenie v trópoch pôvodne pripisované nedostatku proteínov v strave)
- pri zvyšovaní náchylnosti novorodencov k infekciám, žltačke i rakovinovým ochoreniam
- znižovaní imunitnej odpovede pri profylaktickom očkovaní
- pravdepodobne aj pri rozvoji infekčných chorôb u narkomanov (užívateľov heroínu)
Na základe epidemiologických štúdií sa aflatoxín B1 podieľa na Reyovom syndróme u detí (encefalopatia a tuková degenerácia vnútorností) i primárnej rakovine pečene. V laboratórnych testoch sa tento aflatoxín potvrdil ako najsilnejší známy karcinogén biologického pôvodu. Podobné účinky má aj jeho metabolit vyskytujúci sa v mlieku aflatoxín.
Ochratoxín A (produkujú ho aspergily zo sekcie Circumdati a A. carbonarius, ale aj Penicillium verrucosum) sa epidemiologicky dáva do súvislosti s balkánskou endemickou nefropatiou ľudí a s výskytom nádorov močového traktu. Inhibuje intramitochondriálny fosfátový transport (základ dýchacieho reťazca) a spôsobuje štiepenie dvojzávitnice DNA v obličkách. V niektorých krajinách severnej Európy boli detekované vysoké hladiny tohto mykotoxínu v krvi aj plazme darcov, ojedinele aj v materskom mlieku (v Taliansku).
Z ďalších aspergilových mykotoxínov treba spomenúť (hepato)karcinogénny sterigmatocystín. Imunosupresívne a krvotvorbu inhibujúce účinky má gliotoxín (producenti A. chevalieri, A. fumigatus, A. terreus), ale takéto účinky vykazujú všetky mykotoxíny. Stukovatenie vnútorných orgánov, nekrózu buniek pečene, obličkových kanálikov a enteritídu spôsobuje kyselina cyklopiazónová.
Podľa toho, ktorý orgán – systém je zasiahnutý mykotoxínmi, sú prejavy:
- Obehový systém – poškodenie ciev, krvácanie do tkanív
- Tráviaci systém - hnačka, krvácanie, postihnutie pečene a žlčníka
- Dýchací systém - dusenie, krvácanie, opuch
- Koža - nadmerná citlivosť na slnečné žiarenie
- Močový systém - zlyhávanie obličiek, urémia
- Reprodukčné orgány - neplodnosť
Úpravou stravy sa toxicita mykotoxínov vôbec neznižuje.
Mykotoxíny je možné odstrániť pomocou plazmového generátora
Chcete sa nás niečo opýtať, prípadne sa objednať? Zavolajte na 0911 933798 alebo vyplňte prosím tento formulár:
Vaše osobné údaje spracováva firma Naturopat s.r.o. a potrebujeme ich na účel spätného kontaktovania (právnym základom je oprávnený záujem). Zásady spracovania a ochrany osobných údajov